Yazılı Sohbet – Askimiz

Yazılı Sohbet

Bugünkü artik geçmişe oranla erişemediğimiz ne varsa bugün her şey daha kolay. Bunlar dan bir tanesi de internet . Kimisi amacıyla bir gaye kimileri amacıyla de yalnızca bir araçtır. Ve gün geçtikçe biraz daha ruhumuza , benliğimize , içimize geçmiş durumda . Varlığı hissedilebilen bir olgu oldu. Bir şahıs , bir kuruluş , bir düzen yada bir yazılımdan konuşmuyorum. Bahsettiğim tek şey aslında sohbet, Tam manası ile sanalda yazılı sohbet anlamına geliyor daha açıklayıcı olur.

Neden Yazılı Sohbet

İşinizin verdi , stresle geçirilen bir günün sonrasında evimize geldiğimiz de ayakları uzatıp bir çay eşliğin de bedeni dinlendirmiş oluruz peki zihin yorgunluğu işte bu konu da hepimiz eminim bir arayış amacıyla de bulmuşuzdur kendimizi. Ne sevinçli ki bu mevzu da elimizin altında bir farazi dünya var. Ben buna neden mi sanal dünya diyorum zira; birde sınırlandırılmalarla çevrilmiş bir gerçek dünyamız var bir çoğunuz ne demek istediğimi eminim anlamışsınızdır. Sınırlandırılmalardan ırak kimsenin bilmediği, tanımadığı bir bölge da bulunmak kime cazip gelmez ki. Bunun için çoğumuz farazi ortamı tercih ediyor. Bunun faydası, zararı doğal ki kişiye, düşüncelere göre değişir. Düşünsenize sanal da bir sohbet sitesine girdiniz; Tanımadığınız yüzlerini bile görmediğiniz bir camia karşınız da yazışarak yazışma kurmaya çalışıyorlar.

Bazıları sıkıntılarından bazıları aşklarından bazıları işinden bazıları da tamamıyla farķlı bir nedenden orda. Sizde mutlaka kendinizden bir şey bulup o sohbetin içerisinde yer alırsınız. Sohbet deyip geçmeyelim, dostça arkadaşça konuşmak yarenlik etmek, dertleşmek hangimizin en iri gereksinimlerinden biri değil ki. “İnsan insanin pasını alır ” deyişi çok doğrudur. Unutmayın.

Yazılı Mobil Sohbet

 

Başka insanlarla bahsetmek aslına bakarsak ilk sırada tedirginlik hissi verir. Elbette bu böyle olmalı, hali ile hiç tanımadığımız birisi ile konuşmak, düşünceler, hisler, ne amaçla sohbet edildiği, alıncak reaksiyonlar hepsi bir muamma. Halbuki sohbet odası içerisinde fazla değişik. Bizi tedirgin eden ön sezilerimiz harekete geçtiğinde anında yazılı sohbeti sonlandırabiliriz. Böylece bir zarar görmemiş olur. Ne doğrulusunda bakarsanız tanımadığımız şahıslarla hele ki web ortamında yazılı sohbet size fazla şeyler katacak. Belki de kendiniz bir farkındalık yaratacaksınız. Kiminle konuştuğunuzu bilmeden, karşınızdakinin hayata bakışı, hissettiği hisler, neden sanal bir ortamda yazılı sohbeti tercih ettiği konuşarak birisini analiz etmek onu algılamak gibi. Benim ilk yazılı sohbet deneyimim yani sohbet odaları ile tanışıklığım 2010 senesine tesadüf eder.

İlk başlangıçta sadece keyifli zaman geçirmek, yeni şahıslar ile dost olmak, boş konulardan söz edip süresi boş ve anlamsız bir halde değerlendirmekti. Zaman geçtikçe ayrı bir dünya benzeri gelmeye başladı. Ortama alıştığım zaman şunu farkına vardım ki burası diğer bir yerdi. Sevinçleri, üzüntüleri, arkadaş sohbetleri, diyalogları.

Yazılı Chat

Peki bugün neler düşünüyorum! Saatlerce zaman geçirmek, farazi ortamda yazılı sohbet ederek tanıştığım arkadaşlarımla zamanlarda öldürmek. Acaba doğrumu? Bunu şu şekilde özetlemek icap ediyor. Esasında bakış acısı tam olarak şu olmalı. Evet ben İnternet’te sohbet ediyorum diğerleri ile tanışıyorum. Buraya kadar güzel. Hatta fazla keyifli zamanlarda geçiriyor ve reel de görüşüyorum. Sanalda kurulan klavye üzerinden gerçekleştirilen yazılı sohbet kendini kafa kafaya dostça sohbet etmeye ve cay içmeye bırakıyor. Böyle olduğu sürece sorun yok. Ancak sosyal yaşantınızı bırakıp sanalda bir dünya kuruyor, orada gülüp orada ağlıyorsanız aman dikkat. Çünkü gerçek olan güzelliği ve hayata sevincinizi artık kaybediyorsunuz anlamına gelir. Günlük yaşamınızı ertelemeden ve hayatı ıskalamadan sohbet odalarını kullanıyorsanız harika, aslından eşsiz bir ortama hatta hobiye sahipsiniz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
175 okuma
27 Temmuz, 2018
KerneL32
KerneL32

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?