TEKNOLOJİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Günümüz insanını ilkel insandan ayıran önemli bir yan olan teknoloji bize ne getirdi ve ne götürüyor? 20.yüzyıldan sonra altın çağını yaşayan bilimle birlikte teknoloji de hızla ilerledi. Bilim hiçbir zaman durağanlaşmayacağı için teknolojide insanlıkla birlikte ilerlemektedir. Teknoloji; insanların hayatını kolaylaştıran büyük bir nimettir. Aynı zamanda teknoloji insanlığın ve ülkelerin gelişmişliğini ve geri kalmışlığını belirleyen bir kıstastır. Gelişmiş ülkelerde teknolojinin ve bilimselliğin kullanımı daha çok önem kazanmaktadır. Rekabetin yönü teknolojiyi kullanmaya doğru yönelmiştir. Teknolojiyi yerinde ve faydalı kullanmak insanların elinde. Teknolojiyi insan bilinçli kullanarak kendi denetimi altına almalıdır, insan teknolojinin denetimi altına girmemelidir. Teknolojinin kötü yanının esiri olmak yerine onu doğru kullanıp, doğru sonuçlar almalıyız.
Teknolojinin kullanım alanları oldukça geniştir. Eğitimde, ekonomide, sanayide ve gündelik hayat gibi her alanda kullanılan teknoloji sosyal ve ekonomik hayatın da vazgeçilmezi olmuştur. Teknoloji bizim için iki ucu keskin bıçak gibidir, nasıl kullanırsak öyle sonuç alırız. Mesela, internetin yararı, sayesinde birçok bilgiye hızla ulaşabiliriz ve bilgiye ulaşmamızın maliyetini daha aza indirebiliriz zararı ise, insanları sosyal hayattan uzaklaştırmasıdır ve kendine bağımlı duruma getirmesidir. Teknolojinin gelişmesiyle doğadan ve dünyadan daha çok yararlanılmış, ancak denetlenemeyen denge değişiklikleri sonucu aynı oranda da doğal dünyada kirlilik çıkmaya başlamıştır. Yani doğal denge bozulmuş ve yaratılan atıkların kendi kendini temizleyemediği, mutlaka insan müdahalesinin gerektiği bir yapı olmuştur. Ekolojik denge bozulmaya başlamıştır. Teknolojik gelişmeyle birlikte, makineleşmenin artması işsizliğe, ilaçlarla beraber yeni hastalıklara neden olmuştur. Çamaşır-bulaşık makinesi buzdolabı, elektrikli süpürge gibi yaşamı kolaylaştıran cihazlarla beraber çevre kirliliği ve endüstriyel atıkların oluşmasına yol açmıştır ve insana ihtiyacı azaltmıştır. Teknolojik ilerleme sonucu doğal bir dünya ve yaşamdan, yapay bir yaşama ve sanal bir dünyaya geçiş olmaya başlamıştır.
Teknolojinin faydası olduğu gibi zararı da vardır ve zararları insanlık için daha ciddi sonuçlar doğurur. Teknolojinin getirdikleri ile insan ömrü uzadı, daha iyi tedavi imkânları ortaya çıktı, enfeksiyonlar geriledi, hayat şartları arttı ama aynı teknoloji toplumsal depresyonu, hava kirliliğini, kimyasalları, yeni mikropları, silahları, vs yi de getirdi. Tedavi yöntemlerinde kullanılan yollar beraberinde silah yapımını da getirdi. Her ilerleme beraberinde gerilemeyi de getirdi, teknoloji pozitif yan da veriyor negatif yan da. Teknolojin getirileri ve götürüleri topalınca elimizde pek bir şey kalmıyor. Teknoloji ile birlikte birçok hastalık meydana gelmiştir, araştırmalar şu sonuçları ortaya koymuştur; elektro manyetik alanların, birçok elektrik santralarının, trafoların olduğu yerlerde insanların çoğu Alzheimer ve Parkinson gibi birçok nörolojik rahatsızlıklara yakalanmıştır. Cep telefonun kullanımının fazlalaşmasıyla birlikte kullanıcılarda beyin tümörü görülmeye başlanmıştır. Şimdi de ülkemizde kullanılmaya çalışılan genetik değişime uğramış ürünler insanları kanser riskiyle baş başa bırakıyor, doğallığından uzaklaşan ürünler insan sağlığı için daha tehlikeli duruma geliyor. Teknoloji günümüz insanı için vazgeçilmez bir unsur ama teknoloji galiba bize ağır geliyor çünkü bize fayda sağlayan yanını almak yerine zararlı yönünü almayı tercih ediyoruz onun için teknolojinin altında eziliyoruz.
Teknoloji insan ilişkilerini de olumlu ve olumsuz yönde etkiliyor. İnsanlar cep telefonu, internet gibi iletişim araçlarıyla daha çabuk haberleşiyor. Cep telefonun içine atılan birçok program sayesinde birçok aleti yanımızda taşımaktan kurtuluyoruz. Cep telefonunun kamerası, ses kayıt özellikleri gibi insanların konuşmalarını kaydedip ya da uygunsuz görüntülerini çekip insanlarla paylaşmak ta olumsuz yönü. Sürekli televizyon ve bilgisayar başında zaman geçiren insanlar, daha çok içe kapanıklaşıyor, yaşamı daha sanal bir dünyadan ibaret görüyor ve insanlarla ilişkilerini yüzeysel bir boyutta bırakıyor; sıkı dostluklar, dayanışmayı gerektiren durumlarda hep tek kalıyorlar. Teknoloji yüzünden insanlar hazıra alışıyor ve emek gerektiren durumlardan uzaklaşıyor. Mesela geçmişte bayanlar ev işlerinde daha çok vakit harcarlarken şimdi ev işlerinde daha az vakit harcayıp iş hayatına atılıyorlar. Hem çalışıp hem de ev işi yapan bayanlar teknolojinin nimetlerinden çok büyük fayda sağlıyorlar. Teknoloji hayatımızda olmasaydı ürünlerimizi sadece insan emeğiyle uzun süreli muhafaza edemezdik. Aldığımızı anında tüketmek zorunda kalırdık şimdi buzdolapları büyük buzhaneler sayesinde ürünlerimizi saklayabiliyoruz.
Teknoloji günümüzde ürkütücü bir boyuta ulaşmıştır, özellikle gen teknolojisinin gelişmesi insanların ve gıdaların genleriyle oynayarak doğallıktan koparmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte biyolojik ve kimyasal silahlar üreterek insanlığı tehdit ediyoruz. Savaşlarda kullanılan silahlar daha çok insanları öldürerek daha çok zarar verir hale gelmiştir. Geçmişte okla ya da bıçakla daha az kişi öldürülürken, şimdi bir kimyasal bombayla daha çok kişi öldürülür hale gelmiştir. Burada teknoloji savaşın galibi ülke için fayda sağlarken, savaşın mağlubu için yıkıcı zararlar vermiştir. Daha önce karanlıkta kalan faili meçhul cinayetler, hırsızlıklar, kazalar ve kapkaçlar gibi delil bulunamayan suçlar şimdi mobese ve güvenlik kameraları ile emniyeti mensuplarının eline kolaylıkla geçmektedir. Teknoloji bir yandan mobeseler, güvenlik kameraları gibi birçok koruyucu önlemler sayesinde insanları korurken diğer yandan kitle imha silahlarının üretilme teknolojisiyle insanları topluca imha edebilir.
Teknolojinin faydaları saymakla bitmez buna bir örnekte şunu verebiliriz: teknoloji sayesinde bundan beş ya da on yıl öncesinde 10 lt akaryakıtla 100 km/saat hızla yol alınırken, günümüz teknolojisinin bize sunduğu faydalar sayesinde aynı kilometredeki yolu 3,5 lt gibi akaryakıtla almaktayız. Ayrıca bize en çarpıcı örneklerden bir tanesi de; aynı teknolojinin sunduğu araçla on saniyede 100 km/saat ve üzeri hızla çıkabiliriz. Geçmişte aynı maliyetle yapılan araçlar daha yavaş ve daha çok emekle giderken günümüzde durum tersine dönüşmüştür.
Teknoloji ne dersek diyelim günümüzün vazgeçilmezidir. Geçmişten günümüze büyük aşamalar kaydedip gelmiştir ve geleceğe de aynı hızla gelişerek ulaşacaktır. İnsan aklının zor inanacağı boyuta kadar gidecektir. İster kabul edelim ister kabul etmeyelim teknoloji inanılmaz hızla ilerlemektedir. Kısacası, teknoloji bizim için hem faydalı hem zararlı. Eğer faydası mı daha çok zararı mı çok dersek bunun cevabını teknolojiyi kullanma şeklimize bakmalıyız.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
700 okuma
14 Ekim, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?