Sohbet Aşkımız

Sohbet: insanların dertlerini, acılarını, üzüntülerini, sevinçlerini bir başkasına anlattığı gibi iki kişi ya da daha kişinin belli bir konu hakkında bir şeyler söylemesi, bir şeyler paylaşması demektir. Sohbet insanlar için vazgeçilmez bir durumdur. Yeme içme ihtiyacı kadar olmasa da ruhsal durumlar için sohbet etmek insanların en temel ihtiyaçlarında biridir. Çünkü bedenin ihtiyacı yeme-içme-cinsellik vb. gibi şeyler iken; ruhun gıdası da müzik-şiir-sohbet gibi konuşmaya dayalı bir takım şeylerdir.
Her insanın sohbet etme şekli farklıdır ve sohbetten beklentileri farklıdır. Kimileri geçmişi yâd etmek için sohbet eder, kimileri geleceği planlamak için sohbet eder, kimileri içinde bulunduğu anı daha da güzelleştirmek için sohbet eder, kimileri sevinçleri-mutluluklarını paylaşmak için sohbet eder, kimileri acılarını-üzüntülerini paylaşıp bu yükten kurtulmak için sohbet eder… Amaç ne olursa olsun ne kadar farklılık gösterirse göstersin sohbet etmek her insanın vazgeçilmez koşuludur.
Sohbet etmemin insanlar üzerinden etkisi çok büyüktür. Sohbet eden, acısıyla tatlısıyla birileriyle bir şeyler paylaşan insanlar 21. yy modern toplumunda birçok insana nasip olmamaktadır. Sohbet etmekten bir şekilde uzak kalan, mahrum kalan kişiler psikolojik bir takım ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Çünkü akıllarına takılan bir takım durumları çözemediklerinde kurtuluş reçetesi olarak çevrelerinde bunu anlatacak birilerini bulamadıklarına giderek yalnızlaşacak ve giderek kendini toplum tarafından dışlanmış hissedecektir. Bundan dolayı da sohbet etmekten mahrum kalan kişiler paylaşamadıkları bir takım duygu ve düşünceleri hep bilinçaltlarına ittiklerinden ruhsal olarak çöküntüye uğramaktadırlar.
İnsanlar bu ruhsal bozukluklardan kurtulma adına bir takım çözüm yolları arayarak bir takım alternatifler bulmuşlarıdır. Bunların başında da gelişen internet ağı ile birlikte yaygınlaşan sohbet siteleri ya da sohbet odaları olarak adlandırdığımız chat, muhabbet sunucularıdır. İnsanlar bu tarz sitelere girerek günlük yaşamdan mahrum kaldıkları sohbetten bir nebze de olsa faydalanmak istemektedirler. İşin doğrusunu söylemek gerekirse de günümüz toplum anlayışı insanları bu tür sohbet sitelerine âdete sürüklemektedir. Ve insanlar ister istemez de bu tarz yerler gelmekte ve bur tür yerle de bir takım dostluklar, arkadaşlıklar kurabilmektedir.
İster sanal olsun ister günlük yaşam olsun insanlar birbiri ile konuşmadan, bazı şeyleri paylaşmadan, sohbet etmeden, muhabbet etmeden ne hayattan zevk alabilir ne de içinde bulunduğu durumdan memnun kalabilir. Ne olursa olsun sohbet etmeli. Çünkü sohbet etmek demek insan olmak demektir. Ve sohbetsiz insanda olmamaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
535 okuma
23 Ağustos, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?