Sanal Sohbet

Kapitlist toplum anlayışıyla birlikte insalar kollektif yaşam biçiminden uzaklaşarak daha çok bireyselliğe doğru gitmektedirler. Her ne kadar iletişim ağı genişlesede insanlar arasındaki muhabbet, sohbet, güven vb duygular da giderek azaldı. Artık komşu komşunun külüne muhtaçtır deyimi askıda kaldı. Çünkü yan yana bakan komşular dahi birbirlerini tanımamaktadır. Giderek insanlar hem çevresindekilere hemde en önemli kendisine yabancılaşmaya doğru gitmektedir. Durum böyle olunca da insanlar kalabalıklar içinde yalnız yaşamaya mahkumdurlar.
Yukarıda anlatmaya çalıştığımız olumsuz durum ne yazık ki dünyanın hemen hemen her yerinde yayılmış ve yayılmaya da devam etmektedir. İnsanlar artık komünden çok bireysel anlayışla hareket ettiği için daha çok kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmektedir. Bunun için bencil olmayı tercih etmektdir. Bencil olunca da insanlar sadece kendisine dönük bir takım eylemler yapar.
Durum böyle olunca insan dar bir çerçevede yaşamaya ve yalnızlaşmaya mahkum olur. Böyle bir durumda sohbet,arkadaş,dost vb olgular olmadığı için insanların ruh hali çökecektir. Bu olumsuz durumdan kurtulmak içinde insan mecburen bir başkasının sohbetine,varlığına ihtiyaç duyar. Ama ne yazık ki çevresine baktığında da böyle birini göremeyecektir.
İşte bu durumda devreye internet ya da telefon dediğimiz elektronik aletler devreye girecektir. İnternet sayesinde insanlar bu yalnızlıklarından kurtulmak için gerek bilgisayarlarından gerekse mobil cihazlarından sohbet sitelerine ya da sohbet odalarına takılarak bu olumsuz durumun doğurduğu kötü sonuçları en aza indirmeye çalışmak istemektedir. Gerçekten de insanlar sanalda chat adı altında sohbet etmekte tanımadığı insanlarla iletişim kurmaktadır. Çünkü insan yalnız olduğu için ve etrafında ne komşu ne de dost kalmadığı için kendini yalancı bir ortam olan sanal aleme itmiştir. Bu sanal alemde sohbet odaları dıye adlandırılan ya da mobil sohbet olarak anılan bu tarz sohbet mekanları bu inanların en uğrak yeri olacaktır ve olmaya da devam edecektir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
521 okuma
13 Ekim, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?