Özgürce Oynamak istiyorum

İnsanın doğumuyla birlikte prangalar ayaklarına vurulur: Din, ahlak, toplum, devlet, aile… Hepsinin söylemi ayrı olmakla birlikte aslına hepsinin ulaşmaya çalıştıkları tek bir nokta var: İtaat! Evet, itaat edeceksin bana ve benim dediklerimi yapacaksın derler. Çünkü senin yerine ben düşünürüm, sen düşünemezsin, düşünsen de yanlış düşünürsün gibi söylemlerle kendi ideolojilerini lanse etme amacındalar.
Peki ya boyun eğmesek ne mi olacak? Din günahkâr ilan eder seni, ahlak ayıplar seni, toplum dışlar seni, devlet cezalandırır seni… Neden peki? Kime göre haksızım? Neden haksızım? Kalemi kırıp bizim duygularımızı ve düşüncelerimizi idam etme cüretini nerden buluyorlar kendilerinde? Cevabı gayet basit ve net: Tektipleştirme amacında oldukları için genellikle karşılarındaki kişilerin ne düşündüklerinin bir önemi yoktur onlar için. Peki, bu kurallar yığını benimsemeye benimsemeye, onların boyunduruğunu kabul etmek zorunda kalan insan yığınlarının durumu ne olacak? Onları bu esaretten kim kurtaracak ya da onları kim özgürlüğe salıverecek?
Ne yazık ki kurallar kıskacında insanoğlu varlığını sürdürmeye mecbur edilmektedir. Hazindir ki bu kuralları eleştirmesi ve sorgulaması dahi çoğu kez yasaklanmaktadır.
Biri çıkıp da size kelepçelerden kurtulma şansını veren bir okulun varlığından söz etse ne kadar da mutlu olurdunuz değil mi? Hani insanın özgür olduğu, kendi eylemelerini seçip ve bu eylemlerin iyi veya kötü sonuçlarına katlanabileceği bir okulun varlığından haberdar olsak neler düşünürdük? İnanmakta zorluk çeker inansak ta büyük bir şaşkınlık içinde olurduk. Nedeni de çok aşikâr. Hani okul diyince insanın aklına disiplini seven müdürlerin, kurallar yığını altında kalmış öğretmenlerin ve öğrenilecek her şeyin sadece ders kitaplarında olduğunu bize aşılamaya çalışan bir yapının canlandığı anımsarız. Hani insan hayatını birkaç saatlik sınavla belirleyen, en iyi mesleğin en iyi parayı kazandıran meslek olduğunu öğreten ve bizi kendisi gibi görüp kendisi gibi yetiştirmeye çalışan bir okul tasavvurundan sonra insan tümüyle özgür olmadığı ama gene de bizim bildiğimiz okul formatının çok ötesinde olan bir okulun varlığı elbet bizi heyecanlandırır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
509 okuma
9 Ekim, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


Yorumlar



Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?