Mynet Mobil Sohbet Odası

Platon, bir töre bekçisi olmakla birlikte, aynı zamanda estetik kaygılan olan bir filozoftu, Üstelik Platon’un “Şölen”-gibi başka-diyalog’larında sanatı, yaratmayı olumlayıcı, yüceltici bir tutum içinde bulunduğunu da biliyoruz. Oysa Campanella’nın bu tür kaygıları yoktu.
Gerek Platon’un “Devlet”inde, gerekse Campanella’nın “Güneş Ülkesi” nde, sanat, hep ahlaksal açıdan ele alınmıştır. Sanat için asıl istenen değer ‘güzel’ değil, ‘iyi’dir. Bunun anlamı açıktır: Sanatın değeri, toplumun mutluluğuna katkısıyla orantılıdır. Bu mutluluğu arttıran sanat değerlidir, yalnızca böyle bir sanata yer vardır. Onun ölçütü de ‘iyi’dir. Sanatın ‘güzel’i gerçekleştirmesi demek, aynı zamanda “iyi’yi gerçekleştirmesi demektir. Güzel – iyi birlikteliği, tüm ülküsel devletlerin ortak amacadır. Bu birliktelikte ‘iyi’, ‘güzel’in önüne geçer, ‘Güzel’, ‘iyi’ de olmalıdır, iyi değilse, güzel olmasının bir anlamı yoktur. internet günümüzde zorunlu bir ihtiyaç olmuştur. İnsanlar artık yüz yüze konuşmaktan çok internet aracılığıyla sohbet etmek konuşmaktadırlar. Hele hele çevrelerinde sohbet edecek birileri yoksa işte o zaman insanlar tek dost olarak belki hayatlarına hiç göremeyecekleri insanları mobil sohbet odalarında tanıyarak onları dost ve arkadaş edinmektedirler. İnterte mobil cihazlarla kolaylıkla erişilmesiyle birlikte insanlar daha çok mobil sohbet etmekte ve bu doğrultuda hareket etmektedirler. Mobil sohbet odalarında sohbet etmek insanların artık tek gerçeği olmaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
543 okuma
9 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • Güzel iyi de olmalıdır iyi değilse güzel olmasının bir anlamı yoktur…Dünyayı güzel kurtaracak…

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?