Mobil sohbet Chatleşme

Ayrıca, Platon’un devlet’indeki kadar olmasa bile “Güneş Ülkesi”nde de sanatçıların, yöneticilerin denetimi altında tutuldukları açıkça ifade edilir : “Bayram törenleri, kadınların bir ağızdan söyledikleri türküler ve top sesleriyle başlar. Ozanlar en ünlü savaşçıları ve zaferleri dile getiren şiirler okurlar. Övgülerinde yabancı bir kahramanı kötüleyerek bile olsa, gerçeği değiştirip bozanlar cezaya çarptırılırlar.”

Sanatçı gerçeğe uymak zorundadır. Yoksa devletin cezalandırıcı eli onun karşısına dikilir. Campanella’ya göre, gerçeği olduğu gibi söylemeyen sanatçı yalan söylemiş olur. “Yalan ise insanlara uğursuzluk getirir. Çünkü yalan erdemli insanın gölgede kalmasına, ahlâksız insanların övülüp yüceltilmesine yol açar.Campanella’nın Platon kadar sanatı ve sanatçıları ele alıp, inceden inceye araştırmamış olması, onun sanatı önemsemediğini gösterir. Onun için sanat, herhangi bir uğraştan farksızdır. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyal bir varık olduğu içinse de bir başka insanla bir şeyler paylaşmak ya da sohbet etmek zorundadır. Eğer sohbet etmezse bir tarafı yarım kalır. Yarım kaldığı içinse de haliyle bu insanda bir takım ruhsa problemler olacaktır. Bu insanlarda bu durumdan kurtulmak adına sanal aleme atarak kendilerini orada sohbet etmek chatlşemek muhabbet etmek yolunu seçerler. Hele hele mobil sohbet kavramının popüler olduğu bu zamanlarda insanlar bu tarz mobil uyumlu sohbet sunucularına girmekte hiç zahmet çekmemektedirler.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
552 okuma
8 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?