Mobil Sohbet

Bu sınırlı alan sanattır. Sakıncalı diye gösterilen sanata, sanatçıya bu ütopyalarda nasıl bakılmıştır? Bu sakıncalının sakıncalılığı nasıl giderilecektir? Eldeki yazıda, bu soruların araştırılacağı ütopya’lar, başlıcası Platon’un “devlet”i olmak üzere, bir de Campanella’nın “Ülkesi”dir.
Platon’un devleti bir akıl ve ahlâk devletidir. Yunancada “ethos”la dile getirilen ahlâk’ın bir anlamı da “önüne geçme”, “durdurma”, “durulan, oturulan yer” demektir. Öyleyse, düzeni kuran ve koruyan akim bu işteki en önemli yardımcısının, düzen bozucularının önüne geçen, onları bir yere oturtan ‘ahlâk’ olması doğaldır. Böyle bir devlette hiçbir şey rastlantıya bırakılamaz. Her şey, bütün’ün mutluluğu için birbirine örülmüştür; örgütlenmiştir. Toplumun tüm öğeleri, tek tek ele alınıp gereken yerlerine konulacak, oturtulacaktır. İşe devletin bekçilerinden başlar Platon. Yapılacak ilk iş devletin bekçilerinin yetiştirilmesidir. sohbet sitelerinde insanlar hem kendileri adına hemde başkaları adına konuşarak adeta iki kişilikli bir yapıya bürünmektedirler. internetinde hemen hemen herkesin elinin altında olmasından dolayı insanlar bu tarz mobil sohbet odalarına girmesi gayette doğaldır. Doğal olduğu içinse de insanlar stresten kurtulma ve içinde biriktirdikleri ya da yaşamlarında eksik kalan tarafları doldurma adına sohbet sitelerine girerek oralarda hiç tanımadıkları insanlarla sohbet etmekte muhabbet etmekte konuşmakta tanışmakta ve dertleşmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
482 okuma
6 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?