Elit Mobil Sohbet

Sanat ile devlet ya da toplum arasındaki ilgi, sanatın toplumsal işlevi konularında ilk kez düşünen, düşüncelerini çepeçevre kuşatıcı bir biçimde ifade eden Platon olmuştur. Platon’un uğraştığı ‘sanatın toplum için önemi nedir? Sanat toplumun yararına mıdır?’ gibi sorular, bugün bile, topladıkları ilgi zaman zaman eksilip artsa da, gündemde kalabiliyorlar. Bu da, bu sorunların, işi bitirilebilen, tüketilebilen sorunlar olmadığı, tersine, onların hep yeniden gelen felsefe içinde olduğunu gösterir.
Platon’un ülküsel bir devlet, bir toplum tasarlamasının belli bir nedeni vardı. Bu aynı neden, düşlenen, ama gerçekte olmayan ülke, devlet demek olan ‘ütopya’ düşüncelerinin tümünde vardır. Bu ortak neden, var olan devletlerin düzenlerinin bozuk olduğu kanısı ve bozukluğun nedeni ise, iyi, doğru, güzel diye üç yüksek değer’de toplanabilecek değerlerin bu devletlerde eksik oluşu, bu değerlerin taşıyıcısı olan insanda, akıllı varlıkta herkesçe ortak olduğu kabul edilen aklın yeterince egemen olmayışı inancıdır. Günlük yaşamda çevrelerinde böyle birileri yoksa kendini sanal sohbete ya da mobil sohbet odalarına atarak orada ruhen kendilerini tatmin etmek adına bir şeyler yapmak isterler. Bundan her ne kadar başarısız olsalar da çoğu kez geçici olsa da bir takım kazanımlar elde etmektedirler. Elde ettikleri içinse de bu insanlar mobil sohbet odalarına ya da mobil sohbet odalarına katılarak orada bu arayışlarını devam ettirmektedirler.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
506 okuma
4 Aralık, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?