Keyifli Sohbet Odası

En kültürsüz en ilkel sanatçı bile ilk plastik yapıtını kuma çizmiş ya da bir ağaç kütüğüne kazımış olan, kendine dövmeler yapan ve kendini adayan; sevinçlerini ve acılarını hoplayıp sıçramalara döken, şarkıya döken vahşi bile çevresine bakmakla kendini, bir ağacı, bir kadını, ormanın uğultusunu, yükselen denizin oflayıp puflayışını görmenin sevinciyle işe başlar… Sonra bu görüyü ve heyecanı kendisi için ve başkaları için canlandırmayı dener. Kısacası, yaratmadan önce gözlemlemiş ve heyecanlanmıştır.”
Estetikte aşırı öznelci tutumlarında aşırı nesnelci tutumların da hastalıklı tutumlar olduğunu ya da en azından insanı açıklamak açısından yetersiz tutumlar olduğunu belirlemek gerekiyor. Estetikte özenliği doğrudan nesneye ulayan gizemci tutumları da nesnelliği her anlamda belirleyici sayarak öznelliği en aza indirgemeye hata yok etmeye kalkan sözde gerçekçi tutumları da tek bir anlayışın ya da daha doğrusu anlayışsızlığın iki ayrı görünümü saymak doğru olur. Estetiğin diyalektik düzeni, bir özne yüceltmeciliğini de bir nesne tapınmacılığını da geçersiz kılacaktır. Estetik insanın dünya ile tam bir ussallık ve tam duygusallık içinde karşı karşıya geldiği yerde vardır. Algılayanın algılanan kadar, algılananın algılayan kadar belirleyici olduğunu unutmamak gerekir. Bu karşılıklı ilişkide ussallık duygusallık kadar, duygusallık ussallık kadar belirleyicidir ve öznel gerçeklik nesnel gerçeklik kadar, nesnel gerçeklik öznel gerçeklik kadar belirleyicidir.

……….

Sohbet Sunucumuzada bulunarak yazılarımıza destek olabilir ve sohbet odamızda eğlenceli ve keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
537 okuma
30 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?