Kendinle Sohbet Et

İnsanlar bazen kendi çevrelerinden uzaklara çok uzaklara gitmek isterler. Kaçmak isterler insan selinden. Yalnız kalıp kendileri ile hesaplaşmak isterler. Kendi kendileriyle sohbet etmek, düşünmek isterler. Çünkü bazen hayat o insanlara o kadar acımasız gelir ki bazen kendilerinden bile kaçmak isterler.
Bazen de insanlar yalnızlıktan kurtulmak, insanlar arasında boğulmak için can atarlar. Bir insanın sıcak bir sohbetine, bir gülüşüşüne, buram buram kokan bir çayın hatırına dünyaları vermeye razıdırlar.
anlattığımız iki zıt durum birçoğumuz için geçerlidir. Bazılarımız yalnızlığı severken bazılarımız ise yalnızlıktan kurtulmak içinde elinden geleni yapmak istemektedir. Bu da aslında insanların içinde bulunduğu ruh haline göre değişmektedir. Eğer hayatım neşeli deli dolu geçiyorsa içindeki heyecanları bir başkasına anlatmak, paylaşmak ve onlarla bir arada bulunmak için içimiz içimize sığmaz. Bazı durumlarda da insanlar öyle anlar yaşar ki herkesten ve gücü yetseydi kendisinden bile uzaklaşmak isterdi.
Durum ne olursa olsun, iyi ya da kötü insanlar sürekli ya diğer insanlardan uzaklaşmak için ya da onlara yakın olmak ister. Sohbet etmek, eğlenmek, gülmek için insanlara ihtiyaç duyarız. Ama buna nazaran bizi üzen, karalayan, yaralayan gene bir başka insandır. Burada şurası unutulmamalıdır. İnsanlar özne bizler ise nesneyiz. Onların yapıp etmeleri daha çok bizim ne yapacağımıza yön vermektedir. Çok nadiren bazı insanlar bu durumdan sıyrılıp kendilerini özne başkalarını nesne olarak görmektedirler. Bu insanlar işte varlığını bir başkasının varlığına bağlamadan, bir başka insanın sohbetine, gülüşüne muhtaç olmadan, acılarını, sevinçlerini kendi iç dünyasında yaşayarak kendi hayatına yön vermektedir. Asıl güçlü olan insan bu tip insanlardır. Asıl güçlü olan insan kendi kendine sohbet eden insandır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
569 okuma
13 Ağustos, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?