Kadının İş Hayati..

Kadının iş hayatına girmesiyle birlikte gerek toplumda gerekse insanlar bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. Çünkü eskiden beri süre gelen bir anlayış olan kadının yeri evidir, çocuk ve ev işleri gibi görevlerle kadin adeta dar bir kalıba hapsedilmişti. Bu köhne düşüncelerin zamanla yıkılmasıyla birlikte kadının toplumdaki yeri sorgulanamaya başlanmış ve ona verilen görevlerin çok daha üstü olan bir takım sorumlulukları yapacağı anlaşılmıştır. Bundan dolayı kadın artık hapsedilen zindandan çıkarak hem kendi adına hem toplum adına hem dünya adına bir takım görev ve sorumlukları vazife olarak kabul görmüş ve kendini göstermek için, işte bunu bir kadın da yapabilir düşüncesini ispatlama adına elinden gelen her şeyi yapmaktadır.
Gelişen sanayi toplumu ile birlikte iş gücünü duyulan ihtiyaç o kadar artmıştır ki artık erkeğin dışında da kadına duyulan ihtiyaç o kadar artmıştır. Bu yüzden de kadının iş hayatına girmesi sağlanmış ve bu doğrultuda bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler sayesinde kadın artık erkeğin boyunduruğu altından çıkarak kendi ayakları üzerinde durmaya başlamıştır.
Kadının iş hayatına atılmasının sayısız faydası olduğu gerçeği apaçık açıktır. Ama bunun yanında da bir takım olumsuz durumların olduğu da bir gerçektir. Bu olumsuzlukların başında kadının artık iş hayatına atılmasıyla erkeğin hükümdarlığı kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü ekonomik bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte kadın artık ‘BEN’ diyebilmekte ve bazı şeylerde söz hakkı olabilmektedir. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı kadın artık kariyer hesapları yaparak aile kavramından uzaklaşmaktadır. Uzaklaştıkları için evlenmeden de uzaklaşmakta ya da evlenen kadınların da evlilikleri çok kısa sürmektedir. Boşanmaların günümüzde bu kadar artmasının temel nedenlerinden biri de bu dur. Çünkü modern toplum anlayışı ile birlikte artık hem kadın hem erkek profili eski oranla çok farklı boyutlara ulaşmıştır. Bundan dolayı da artık düşünce farklılıkları artmakta, beklentiler artmaktadır. Durum böyle olunca kadın ile erkek arasındaki sohbet, diyalog, muhabbet giderek azalmaktadır. Sohbet ortamının azalmasıyla fikir alışverişleri de azalmakta ve kadın ile erkek giderek birbirlerinden uzaklaşmaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
640 okuma
13 Ağustos, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?