Hepimiz Farklıyız

Her insan bir dünyadır ve düşünceleri onun sarayıdır. Bundan dolayıdır her insanın kendine has bir takım düşünceleri, doğruları, yanışları ve belli bir yaşam biçimi vardır. Bu da hayata bakış açısından kaynaklanmaktadır. Ne kadar insan varsa o kadar düşünce de vardır. Her ne kadar insan varsa o kadar sohbet ve muhabbet te vardr. Bu nedenle hayatı yaşama şekilleride ister istemez değişkenlik göstermektedir. Kimine doğru olarak gelen bazı şeyler kimine yanlış gelebilmektedir. Benim doğrum senin yalnışın olabilirken senin yalnışında benim doğrum olabilir. İşte dünyayı ve insanları güzelleştirende bu farklılıktır.
Bütün insanlar belli bir kategoriye koyma yanılgısı işte burda son bulmaktadır. Genelleme hatasına hemen hemen herkes düşmekte ve bunu sadece yaşamış olduğu birkaç hadiseye dayandırmaktadır. Ne güzel demiş Nietzsche: ‘’ Bütün genellemeler hatalıdır. Bu dahil. ’’ Bu sözden hareketle bütün insanlar böyle, bütün insanlar şöyle demek ya da yaygın bir tabirle bütün erkekler aynıdır veya kadın milleti değil mi hepsi aynı şeklinde tehlikeli ve bir o kadarda cesur ve haddini aşan sözlerden uzak durmak gerektiğini görebilmekteyiz.
Günümüz kapitalist toplumları sürü psikoloji mantığıyla tek tipleştirme yoluna gitmektedirler. Düşünmeyen , sorgulamayan ve kendini diğer insanlardan farklı olarak görmeyip kendini sürünün bir parçası olarak gören insalar yetiştirmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Amaçları her ne kadar bu olsada, gökkuşağı misali değişik değişik renklere, tadlara, düşüncelere sahip insanları tek bir sınıfa indirgemek ve hepsini bir ve tıpatıp görme yangılsını kanımca hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır.
Özet olarak; her ne kadar insanların bazı duygu,düşüncleri birbirine benzese de aslında her insan farklı iklimlerde farklı dünyalarda yaşamaktır. Buda onu diğer insalardan farklı kılmaktadır. Kah iyi anlamda olsun kah kötü anlamda olsun; her insanın yegane olduğu, eşsizdir ve bir benzersiz olduğu bir gerçektir. İster kabul edelim ister etmeyelim bu durumu değiştiremeyiz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
532 okuma
17 Ağustos, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?