FETÖ’nün Çiğili İmamı Kuzu’nun İtiraf Dolu İfadesi Ortaya Çıktı

FETÖ’nün Çiğili İmamı Zekeriya Kuzu savcılık ifadesinde FETÖ’den aldığı talimatlarla hareket ettiğini itiraf edip, 15 Temmuz gecesi şehit ettikleri polislerin paralarını aldıklarını söyledi.

feto-nun-cigili-imami-kuzu-nun-itiraf-dolu-8661052_x_5756_o

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast timinde yer alan FETÖ’nün Çiğili İmamı Zekeriya Kuzu’nun ifadeleri ortaya çıktı. Kuzu ifadesinde FETÖ ile 2007 yılında irtibata geçtiğini, FETÖ’den aldığı talimatlarla hareket ettiğini itiraf etti. Kuzu, 15 Temmuz gecesi üs komutanının kendisine, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın kaldığı yeri yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafta gösterip “Burada PKK üst sorumlusu var onu alacağız” dediğini gerçeği ise yola çıktıklarında öğrendiğini söyledi. Suikast girişimi sonrası yaşananlarada ifadesinde değinen Kuzu, Erdoğan’ın otelinde şehit ettikleri polislerin cüzdanlarını ve paralarını aldıklarını söyledi.

SAVCILIK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Habertürk Gazetesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a yönelik suikast timinde yer alan FETÖ’nün Çiğili İmamı Zekeriya Kuzu‘nun savcılık ifadesine yer verildi.

2007’DE FETÖ İLE BAĞLANTI KURDUK

İşte FETÖ İmamı Kuzu’nun ifadesinde öne çıkan başlıklar:

“2007 yılında yapı ile temasım oldu. Bu kişiyle zaman zaman personel ile ilgili benden bilgi alıyordu. Benim ya da onun evinde buluşuyorduk. Astsubaylar isteklerini ve şikayetlerini bana söylüyorlardı. Ben de bunları üs komutanına iletiyordum. (FETÖ’deki kişi) Bana verdiği bilgilerin çoğu doğru çıkıyordu. ‘Dışarıda birbirimizi görsek bile tanımamızlıktan geleceğiz’ diyordu. ‘

“İŞYERİNDE FAZLA SİVRİLME DİYORDU”

Üs komutanı bana ‘bir personelin yerini değiştir’ dediği zaman ben de bu kişiye soruyordum. Ve onun önerdiği kişiyi atıyordum. Sadece Tosun Albay direniyordu. Bana ‘işyerinde fazla sivrilme rengini beli etme’ diye tavsiyelerde bulunuyordu. Üste olan her türlü durumu o kişiye anlatıyordum.”

‘ PKK ÜS SORUMLUSUNU ALACAĞIZ’ DENMİŞ

Tutuklanan Tümgeneral Sönmezateş’in darbe girişiminden yaklaşık bir hafta önce “Size Güneydoğu’da görevlendirme var” dediğini ifade eden Kuzu, cuma günü saat 17.00 sıralarında üs komutanı Ramazan Elmas’ın, Taner Binbaşı (Taner Berber) ve kendisini odasına çağırdığını, odada bulunan Gökhan Sönmezateş’in çalışma olacağını ve kendilerine de gerek olabileceğini söylediğini anlattı. Sönmezateş’in isteğiyle MAK timi için 50 kişilik malzeme hazırladıklarını belirten Kuzu, Taner Binbaşı’nın “Yeterli personel gelmiyor, sizden de yardım alacağız” dediğini söyledi. Kendilerine yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafta kırmızı kalemle işaretlenmiş yerin gösterilip “Burada PKK üst sorumlusu var onu alacağız” denildiğini belirten Kuzu şunları anlattı:

“‘CUMHURBAŞKANI’NI ALIP GELECEKSİNİZ’ DEDİ”

“Gökhan Paşa ‘Gelen ekip işi biliyor siz artçı kuvvet olursunuz’ dedi. Bu arada İstanbul‘dan gelecek misafirler helikopterle geldi. 14 kişiydi. Hepsi kamuflajlı idi. Hiçbirinde teçhizat yoktu. İsmi Şükrü Binbaşı olan kişi ‘malzemeler bunlar mı?’ diye sorduktan sonra herkes malzemesini almaya başladı. Helikoptere binmeden pilotlarla tartışma oldu. Gökhan Paşa ‘Ben Genelkurmay Başkanı adına buradayım. Cumhurbaşkanını alıp geleceksiniz’ dedi.”

ŞEHİT POLİSLERİN PARALARINI ALMIŞLAR

Koordinasyonu sağlayan Şükrü Binbaşı’ya “Barbaros” ismiyle hitap edildiğini anlatan Kuzu, ifadesinde şunları söyledi:

“Şükrü Binbaşı, ‘helikopterin biri havada kalacak atış edilirse karşılık verecek’ dedi. Helikopter yaklaşık 100 metre mesafade indi. Duvarların arkasına saklanarak otele gelindi. Sivil vatandaşlar uzaklaştırıldı. Bir anda çatışma çıktı. Bizi yönlendiren Mehmet Üstteğmen’di. Şükrü Binbaşı ‘roket atıyorum’ dedi. Ancak taarruz tipi el bombası attığını gördüm. En önde Şükrü Binbaşı, İsmail Yüzbaşı, Mustafa Serdar Yüzbaşı vardı. Hepsi maskeliydi. Antre gibi bir yer vardı. Oranın camını kırıp el bombası attılar. Yanımızdakiler bize ‘boş durmayın sağa sola ateş edin’ diyorlardı. İçerdekilerini süründürerek yanımıza getirdiler, hatta birinin başının yanında ateş ettiler. Şükrü Binbaşı ‘Girin içeri ne kadar silah varsa alın gelin’ dedi. Bir uzunlu namlulu silahla birkaç tabanca ve gece görüşlü dürbün aldık. Yerdeki polislerin para ve cüzdanlarını da aldı. Arazide aldığımız paranın bin 500 lira civarında olduğunu gördük. Şükrü Binbaşı ‘Daha sonra helalleşiriz, ölenlere de dua edin’ dedi. Sahilden yan otelin duvarından atladıktan sonra ormana girdik.”

“BURADA HERKES HİZMETTEN Mİ?”

İsmail Yüzbaşı’nın mola yerinde “Buradaki herkes hizmet hareketinden mi?” diye sorduğunu ve kimsenin itiraz etmediğini söyleyen Kuzu, “Tahminim herkes hizmet hareketindeydi. İsmail Yüzbaşı ve Şükrü Binbaşı ‘eğer yakalanırsak bizi öldürürler. her ne şekilde olursa olsun hayatta kalmalıyız. Ormanda kaldığımız zamanda ihtiyaçlarımızı ormandaki meyvelerle karşıladık. Sürekli yüksek gerilim hatlarını takip ederek yerleşim yerlerine ulaşmaya çalışıyorduk” dedi.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
632 okuma
30 Temmuz, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?