ESTETİKTİKTE NESNELCİ VE ÖZNELCİ TUTUMLAR-3

Birinci bakışa göre, her alanda olduğu gibi estetikte de evrensel düzeyde geçerli temel belirleyenler olmak gerekir; ikinci bakışta estetik için evrensel bir temel, evrensel bir dayanak göstermek olanaksızdır.
Nesnelci bakışın yandaşlarından Etienne Souriau şöyle der: “Bize gelince, bizler sanatçıların şeyleri bildiğine inanıyoruz. İnanıyoruz ki onların dünyada ki biçimler karşısındaki tutumu bu biçimlerden heyecana kapılmak değildir. Tersine onların bilgisine ulaşmak için onları durmadan dinlenmeden bir araya getirmektir. Bile bile diyoruz ki biçimler karşısında heyecana kapılmaya değil de onları incelemeye yönelik bu tutum sanatçıyı öbür insanlardan, estetik duyarlılıktan başka bir şeyi olmayanlardan ayıran tutumdur.” Buna karşılık öznelci tutumun savunucularından Victor Basch’da şu satırlarla karşılaşıyoruz: “İlkin sanatçı az bulunur bir varlıktır, az çok bir ucubedir. Buna karşılık insanların hiçbiri, kültürden en yoksunları bile, estetik duygusunun uzağında değildir. Öte yandan, biz izleyicilerin kendimizde sürekli bir estetik duyum ya da duygu yaratmamız kolay olsa da, sanatçının ruhuna, yaratıcı içgüdünün fışkırdığı derin ve gizemli kaynağa girmemiz kolay değildir. Sonuç olarak ve özellikle, sanatçı dediğimiz kişi kim olursa olsun, bir izleyici olmakla işe başlar.

Kaliteli ve seviyeli sohbet mekanı olan askimiz net ailesinin verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
499 okuma
29 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?