ESTETİK SEYİR-3

ESTETİK SEYİR-3

Estetik bir haz, kendine özgü bir hazdır. Onu bir başka şeye geri götürmek, onun özüne ihanet etmektir. Stendhal ile birlikte “Güzellik bir mutluluk vaadidir” demek hiçbir şey söylememektir, çünkü estetik seyrediş şüphesiz bir mutluluktur, ama herhangi bir mutluluk değildir. Eğer duyusal bir hazzın veya hatta cinsel bir hazzın söz konusu olduğunu kastediyorsak, estetik seyredişi kendisinden bir başka şeyle karıştırıyoruz demektir. Ancak duyusalcılığa karşı olan kuram, estetik seyretmeyi akılsal bir düzenin, gizli bir mantığın algılanmasına indirgeyen entelektüalizm de estetik duygunun kendine özgülüğüne saygı göstermemektedir. Leibniz, “Müzik, saydığını bilmeyen bir zihnin yaptığı bir aritmetik işlemdir” demekteydi. Fakat bir konserin dinleyicilerine verdiği duygu, matematik bir problemi çözmüş olma duygusuyla aynı şey değildir.
Peki, estetik seyretmenin özü nedir? Örneğin Van Gogh’un ünlü Zeytin Ağaçları tablosunu seyrettiğimde duyduğum duygunun özelliği nedir? Duygumun, gerçek zeytin ağaçları önünde duyacağım duyguyla hiçbir ortak yanı yoktur. Gerçek zeytin ağaçları beni zeytinlerini toplamaya veya belki gölgelerinde bir öğleden sonra uykusuna davet eder. Zeytin ağaçları önümdedir, arzularımın basit aracıdır. Buna karşılık Van Gogh’un zeytin ağaçlarının önünde olan benim.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
528 okuma
19 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?