ESTETİK NESNENİN BELİRLENMESİ 4

Belirleyici özelliği yeniliğidir, benzersizliğidir. Kendinden başka hiçbir şeye benzemeyendir o. Ne bir türün ne de bir cinsin üyesidir. Estetik nesne buna göre hem kendi yasalarını kendinde taşıyan hem de kendi yasalarını dıştan edinmiş olan nesnedir. O, yaratıcısının öngördüğü ölçüde nesnel, gene yaratıcınsın öngördüğü ölçüde özneldir. Estetik nesne bir olanaklar sonsuzluğu içinde yaşama kavuşur: onu yaşarlıklı kılan şey hem bilincin özellikleridir hem doğanın öz yapısıdır.
Estetik nesne verilmiş bir şey değil kurulmuş bir şeydir. Durağan bir şey değil dönüşen bi şeydir. Bu dönüşme en yüksek düzeyde estetik nesne olan sanat yapıtının tam olarak gerçekleşmesine kadar sürer. Özne ile nesnenin dokunuşmasını belirleyen esin anından yapıta son noktanın konulduğu, son fırçanın vurulduğu ana kadar estetik nesne aralıksız dönüşür. Sanatçı yapıtı için bitti yargısını verdiği anda yapıtın oluşumu sona ermiş demektir. Yapıtın dönüşüm serüveni böylece son bulmuş olur mu? Bitti yargısıyla en yüksek düzeyde estetik nesne kimliğini kazanmış olan sanat yapıtı izleyicinin varlığında dönüşümünü sürdürecektir. Buna göre yaptın dönüşmesi sonsuza kadar ya da yapıt var olduğu ve insana açıldığı sürece sürecektir.  Sanat yapıtı her dokunuşumuzda dönüşen oldukça kaygan bir yapı gösterir. Estetik nesne önce esin diye adlandırdığımız o heyecanlı özne-nesne buluşmasında görünür. Dünyaya kavuşmanın içtenlikli etkinliği içinde kendini ortaya koyar, yani ilk taslakta, ilk tasarımda gerçekleşir, daha sonra yaratma süreçleri boyunca değişik görünümler kazanır. Tohumdan meyveye uzanan çizgi boyunca hep ara türler gibi bir şeyler vardır. Alışkanlığın kuruluşunda olduğu gibi estetik nesnenin oluşumda da her zaman yeni bir biçim kendinden daha az yetkin olan bir önceki biçimi siler götürür.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
529 okuma
16 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?