ESTETİK İLE ETİK OLANIN BAĞLANTISI-3

Yine de sanatın devrimci yönü umutların kesildiği bir anda doğru dünyanın ortaya çıkmasına hizmet edebilir. Sanatın dünya görüşü ya da ideoloji aracığıyla toplumla ilgi kurması, onun ideolojin emrinde olmasını gerektirmez. Sanat, ideolojiyi yaratan olduğu zaman onun egemenliği altına girer.
Estetik ile etik olanın bağlantısı, yaşamımızın kendi bütünlüğünde biçim kazanmasında ancak tam olarak yerini bulur. Biz, yaşamımızın durumlarına ve alanlarına bir biçim vermek gereğindeyiz. Nasıl ki sanatçı yaşantıları ve hayal gücünün ürünlerini değil, ama onları ayrıştırarak elde ettiği sözel, işitsel ve plastik gereçleri kendine özgü yönetimine göre biçimler yapıtını oluşturursa, tıpkı bunun gibi bizim içinde kendi yaşamımız, sanki kendi yapıtımız olmalı. Bizimde elimizin altında bulunacak olan kendimizin ve başkalarının yaşantılarına ilişkin bilgiler, kendi yaşamımızı biçilmede kullanacağımız gereçler olacaktır.
İnsan dışsal belirlemelerin etkisinden belli bir yaşantı bakımından geçici olarak kurtaran estetik ve onlara her zaman egemen olmayı olanaklı kılan ahlak, fiziksel yaşamı yaşama dünyası yapan, onun başlıca iki yapıcı öğesidir. Yaşama dünyasının ışıklandırılmasında usun bir kullanımı olarak felsefe, etik ile estetik olanın birliğine sahiptir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
521 okuma
12 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?