ESTETİK İLE ETİK OLANIN BAĞLANTISI-1

ESTETİK İLE ETİK OLANIN BAĞLANTISI
İnsan, kendisini çevreleyen dünya karşısında çeşitli tavırlar alır. Bunlardan ikisi estetik ve etiktir tavırdır. Onlar, birbirlerinden ayrı oluşları ve birbirini tamamları ile insan yaşamı içindeki yeri bakımından ele alınacaktır.
İyi yaşamanın ne olduğu sorusu, eğer biz yaşamımızın üzerine bir açıklığa sahip değilsek yanıtlanabilir değildir. Bireysel ve toplumsa yaşam üstüne bir aydınlanama, onu sorgulamakla olanaklıdır. Kendini aydınlatma olarak felsefe, yaşamın çeşitli boyutlarını kendi söylem araçlarıyla ele alma ödevine sahiptir. Bu boyutlardan önemli biri sanatsal etkinlikler ise diğeri ise ahlaksal eylemlerdir. Her ikisi değer alanı içinde olmakla birleşir.
Ahlaksal değer vermeyle bir aşkınlı alanına geçilir. Yaşamın anlamı ve değeri, yaşamın içinde bir nesne değildir. O, yaşama aşkındır. Bu aşkınlık alanındaki ahlaksal değer, daima mutlaktır, değişmez. Değişsen, bağlı olan, belli bir zaman ve uygulanan ahlaksal normlar ölçülerdir. Bunlar toplumbilimsel anlamda ahlakın konusudur. Felsefi etiğin değil. Ahlaksal değerin mutlak olması, onun hiçbir şeye bağlı olmaması, yalnızca bir ideal olanı dile getirmesi demektir.
Bütünlüklü insan olmak, ruhun dengede durmasıyla olanaklıdır. Yaşam ile uzlaşım içinde olmayan insanın bu dengesi bozulmuştur. O mutsuz insandır. İnsanın kendini mutlu kılması, onun mutluluğunu erdemli olmasını gerektirir. Yalnız başına mutluluk, ahlaksal değer ifade etmez. Onun erdemle birlikte olması gerekir. Bu nedenledir ki Aristoteles, mutluluğun erdeme uygun bir niteliği olduğunu söylemiş ve Kant’ta kendi ahlakın tepe noktasına koyduğu “ En yüksek iyi”yi aynı şekilde erdem ile mutluluğun birlikte oluşu diye görmüştür.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
509 okuma
10 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?