ESTETİK: GÜZELİN BİLİMİ-1

ESTETİK: GÜZELİN BİLİMİ
Estetik bir bakış biçimdir, bir öngörüdür, bir genel beğeni düzenidir, bu beğeniyi somutlaştıran ya da somutlaştıracak kurallar dizgesidir. Estetik özgün bir tasarlama biçimidir, kendine özgü yanları olan bir bileştirme biçimdir. Sanatçı kendi estetiğinin kurucusudur, aynı zamanda eleştiricisidir.
Bulamak ve yaratmak başka başka şeylerdir. Yaratmak güzeli oluşturmaktır. Sanat yapmak adına doğayı sıkı sıkıya izleyen için bu izlemenin dışında yaratma diye apayrı bir sorun yoktur, onun gözünde her sanatsal oluşum bir öykünmede anlatımını bulur. O durumda güzeli kurmaktan çok güzeli bulmak söz konusudur. O durumda, kişi doğayı öykünürken doğadaki güzel bulup ve çıkarmaya ve yansıtmaya çalışır. Oysa doğadaki güzel sanattakinin tersine kaygan ve sınırsızdır. Gerçek sanatçı için durum değişiktir: onun yapıtında bir takım nesneler doğadaki nesnelere benziyor olsa da ondan öykünme söz konusu değildir; onun yapıtında bir takım öğelerin doğalla çakışıyor gibi olması insanın açıklanması adınadır.

Öyleyse sanatçıyı güzelin yaratıcı diye nitelendirmek yanlı olmayacaktır. Sanatçı doğal gereci kullanarak, bilincin yaratıcı ya da bileştirici etkinliği çerçevesinde güzeli yaratır. O güzeli yaratırken güzeli güzel kılan kuralları düşünür ve tartışır. Güzel onun rastgele ya da gelişigüzel bulduğu ya da tasarladığı bir şey değil, bir takım kurallar çerçevesinde var ettiği bir şeydir. Her güzel düşünülmüş bir etkinliğin sonucunda ortaya çıkar söz konusu kurallar her şeyden önce sanatçının kendi kurallarıdır, daha geniş çerçevede benimsenmiş kuralar bile, bir akımın ya da bir anlayışın sanatçının dünyasında özeleşir. Bu çerçevede sanatçıyı estetiğin gerçek kurucusu, gerçek yaratıcı sayabiliriz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
512 okuma
7 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?