ESTETİK FİZİK Mİ METAFİZİK Mİ-3

Öyleyse estetik için kesin usçu ya da kesin deneyci bir tutum söz konusu değildir, buna göre estetiği yukarı estetiği ve aşağı estetiği diye ikiye ayırmak onu sürekli olarak aşağıya çekmeye çalışmak da doğru değildir. Bugün aşağı estetiğinden ayrılmayan, onun verileriyle kurulmuş bir yukarı estetiğinden söz edebiliriz. Ama sanıyorum en doğrusu estetiği bu tür bölmelerin, parçaların dışında tutmaktır. Estetikte deneyin ikinci plana atılması değildir bu, tersine deneyin bilgi alanı olarak da kalsa onun her zaman güçlü bir metafiziği olacaktır, olmalıdır. Gerçekte her köklü düşüncenin bir metafiziği olmalıdır. Metafiziği olmayan düşünce artık teknisyenleri ilgilendiren bir düşünce olabilir. İnsanın dünyadan aldığını dünyaya daha yetkin bir biçimde katmak üzere işleyebileceği bir alan her zaman var olacaktır, bu da metafiziğin alanıdır. Sanatın toplumbilime, toplumbilimin budunbilime, budunbilimin budun bilgisine, halkbilimin tarihe, hepsinin birbirine karıştığı alan bu özel metafiziklerin alanıdır.
Metafizik canlı arayıştır, bazen kâğıtlara bile geçirilmemiş arayıştır. Metafizik etkin düşüncedir, saçmalamaktan korkmayan düşüncedir, sürekli değişen tasarılar dizisidir. Metafiziğin bir ölçüde topraktan uzaklaşmak olduğu, ayakları yerden kesmek olduğu doğrudur, ancak bu uzaklaşma gerçekliği iyi gözlemleyebilmek için zorunludur.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
484 okuma
6 Kasım, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?