Dostluk Ve Sohbet

Selamlar Arkadaslar ,

Ne güzel şeydir sağlıkla nefes alabilmek, güneşin sicim ışıklarında sıcaklığı tende hissedip gün ışığında hayat bulmak.

Rabbim sağlığıyla cebelleşen tüm insanlara acil şifalar versin diyelim. İnsan olmak ne güzel bir şey diye kendimi motive ederek güne başlamak, ciğerlerime çektiğim nefesin ılık sıcaklığıyla aklımın uç noktalarında dostlarımın siluetleri sanki resim çeken deklanşör gibi şu an

DOSTLAR; Ahh dost, ahhh dostlar ne güzel kavram bilir misiniz? Bilirsiniz elbet ama size açılan dost yüreği kadar bilirsiniz. İnsanın hayatında hiç görmediği tatmadığı bir meyveyi ona anlatamazsınız. Rengini belki ,hatta şeklide biraz ,ama o tadı nasıl tarif edeceksiniz.? Edemezsiniz çünkü o lezzet tamda yüreğindedir meyvenin tam da ciğerinde. Ben size dostun ne olduğunu anlatmaya çalışayım bakalım o lezzeti size aktarabilecek miyim?

Meyveden bahsettik ya madem oradan devam edelim. Bir meyve ağacı düşünelim her dalında alımlı olgun çekici meyveleri olsun. Her meyve bir dost u temsil etsin.  Oldu olacak meyvenin adını da koyalım ki beynimizde o meyvenin da tadı hissedilsin. İncir olsun ya da şeftali. Evet, şeftali olsun, yok yok incir daha güzel sanki. Neyse onu da size bırakıyorum hangisini severseniz onu düşünün. kocaman bir ağaç  hayat ağacı  ve üzeri meyvelerle dolu hepsi aynı lezzette gibi görünen meyveler yani dostlar.!

Uzanabildiğinizi alıyorsunuz ve tadıyla hoşnut oluyorsunuz başka dalda başka meyveye uzanıyorsunuz birçok dostunuz oluyor. Hemen hepsiyle değişik duygular hissederiz. Âmâ gözünüze bir meyve takılır en uzun olan ve en yukarıdaki bir meyve. Çok yukarda ve güneşin bütün enerjisini önce o almış sanki. O kadar yukarıdaki ona ulaşmak çok zor. Merdiven getirtirsiniz çıkarsınız yine ulaşamazsınız. Ona ulaşmak çok meşakkatlidir, zahmet ister. Merdiven yetmez ona ulaşmaya dallarına basıp elini uzatırsınız ama yine kafi olmaz azmettiniz bir kere o sizin olmalı lakin dalları o kadar incedir ki kırmamak istersiniz. Keza kırılan dalıyla birlikte sizin de yere düşmeniz kaçınılmaz. Çok alımlı ve lezzetli olduğu görünüşünden belli eder sizi karakteri duruşu ve ulaşılmaz oluşu sizi daha çok cezbeder çünkü. Sanki o da sizi istemeli azminizi tartıyor gibi düşünürsünüz. Yanındaki kısa dalları uzatır gibi, esen rüzgârın sallantısıyla. Küçük dalları kollarınızı çizer ona ulaşırken biraz korku biraz acı hissedersiniz.

 

Ve nihayetinde azminizle ulaşırsınız ona parmaklarınız dokunduğunda eğer onu hak ediyorsanız ona kavuşmuşunuzdur. Artık ellerinizde avucunuzda hatta yüreğinizdedir O DOSTUNUZ , Ona ulaşırken çektiğiniz eziyete değdiğini düşünüyorsunuz artık ondan aldığınız feyzin lezzetiyle artık çok değerli bir dostunuz var ona sahip çıkın ve onu kaybetmeyin. İncitmeyin o yüreğinize sıcak duyguları nakşeden dostunuzu. Sizde yüreğinizde saklayın. Saklayın çünkü o dalda başka onun gibisi yok.

Ne olursa kim olursa olsun dostlarınızın değerini bilin. Onları kırmadan önce onlara ulaşmak için çektiğiniz zahmeti hatırlayın. Kolay tüketmeyin o lezzeti. Gelen ONU hatırlatacak çünkü. Dost dost diye nicesine sarılırız da gerçek dost çok zor elde edilendir ve onlara ulaşmak azim ister meşakkat ister çünkü gerçek dostlar hep yukarıda güneşe yakın ve o yüzden sımsıcak yürekleri vardır.

 

Dostlugun temeli insanin karakterinden bellidir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
742 okuma
11 Ağustos, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


ETİKETLER :

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?