Dostluk Ve Arkadaslik

Dostluk nedir diye sorsak eminim herkesin bir dostluk tanımı olacaktır.

dostluk ve arkadaşlıklar konusunda onlarca düşünürden onlarca belirleyici sözler görmek mümkün;

Waldo Emerson dost edinmenin en güzel yolu dost olabilmektir derken, David Tayson ise Gerçek arkadaşlık iki insan arasındaki sessizlik huzur verici olduğunda başlar demiştir. Örnekleri çoğaltmak gerekirse dünyaca ünlü boksör rahmetli Muhammed Ali’nin ‘Dünyada açıklanması en zor şey arkadaşlıktır. Okulda öğrendiğiniz bir şey değil. Fakat arkadaşlığın anlamını öğrenmediyseniz, hiçbir şey öğrenmemişsinizdir’ Sözünü hatırlatmamak büyük hata olurdu. Farklı bakış açılarıyla ‘’Gerçek şu ki herkes sizi incitecek. Sadece buna değecek insanları bulmanız lazım.’’ diyen Bob Marley’i de hatırlatmakta fayda var. Bu ve bunun gibi onlarcası … İnsalık dostluk arkadaşlık kodeksinin içinde cok med-cezirler yasmıştır tarıh boyunca en yakını tarafından ıhanete uğrayan hukumdarlardan en guvendıgı askerı tarafından ıdam edılen generallere varıncaya kadar dosltluk hususunda cok fazla yasanmıs hayat hikayesi çıkar karsımıza.

Bunlar gündelik, hıssedılebılır reel hayat ornekleriydı peki ya sanal hayatta da dostluklar nasıl olur nasıl gelişir ve ne gıbı sıkıntılarla karşılaşır.

İste bu sorunun cevabını arayan okuyucularımızı aydınlatmak adına bu calısmaya ımza attık. Kısa bır beyın fırtınası aklımızdan gecenler bakalım dusunce helezonlarında bızı neler bekliyor

Sanal alemde dostluk kurmak reel hayata gore belkı daha zor kımıne gore daha kolaydır.. hıssedılebılırlıgı reel yahata gore daha azdır basınız sıkıştığınızda sanal bır dostunuzu yanınızda görme ıhtımalınız cok azdır yada sanal bır sevdılınızın olduğunu varsayarsak gözyaşlarını sılmesını beklemenız hayalcılık ütopya olabılır . bu gıbı olumsuz reelıte eksıklıklerıne rağmen sanal dostluklar reel dostluklara gore daha hızlı gelısebılıyor. Dostluk olgusu genel anlamda sanal ve reel hayatlarda paralelık gostersede hıssedılebılırlık ve gelıstırme surelerı cok farklı benım kanımca..

Hissedilebilirlik ve geliştirilebilirlik kelımelerini cok kullandım bu konulara bıraz ınmek ıstıyorm

Dostluğun hissedilmesi nedir ? insan dost olduğunu nasıl hisseder ? bu soruların reel dostlara ve sanal dostlara gore verecegınız cevaplar farklılıklar arzeder. Mental olarak durustluk cana yakınlık ılgı görme ılgı gösterme dostların bırbırıne karsı samımı olması konuları paralel olsada hıssetme algısı farklıdır … her yazdığınızda sıze ıctenlıkle cevap veren bır sanal arkadasınız sızın ıcın ıyı bır dost olabılır ama reel de kı arkadsınız bazı durumlarda yazması yetmeyebılıyor fiili reaksıyonlar beklentısı ıcınde yasıyoruz. Yada bır arkadaşımızla tanışmamız ve kaynaşmamız sanalda belkı bır kac dakıka ıken reel dostluklar bu kadar kolay kurulamıyor reelite endekslılık hayatın akısında fiili tavırları görmeden dost olmama algısı yada olgusu reelde dostlukları daha zor hale getırıyor. Bu acıdan da bakılabılır konuya

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
605 okuma
3 Ağustos, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?