Diyarbakır’da 24 Tabur Askerin Katılımıyla Operasyon Başlatıldı

Diyarbakır‘da 7’nci Kolordu Komutanığına bağlı 24 tabur askerin katılımıyla terör örgütüPKK‘ya yönelik dev bir operasyon başlatıldı.

KENEVİR EKİM ALANLARI DA İMHA EDİLDİ

Diyarbakır Lice kırsalında 24 taburun katılımıyla yapılan kapsamlı harekat çerçevesinde,PKK‘nın aralarında lider kadrosundan isimlerinin de yer aldığı önemli grupları, Licekırsalından sökülmeye başlandı. Operasyon ile PKK‘nın finans kaynakları arasında önemli yer tutan uyuşturucu yapımında kullanılan kenevir ekim alanları da imha edildi.

PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLATILDI

Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu, perşembe günü Lice kırsalında başlatıldı. Operasyon, 7. Kolordu’nun sevk ve idaresinde yapılıyor. Harekatın komutanı, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz. Kolordu seviyesinde yapılması ve 24 taburun katılımı, harekatın büyüklüğünü ve önemini ortaya koyuyor. Operasyona; komondolar, jandarma özel harekat ve polis özel harekat birliklerinin yanı sıra köy korucuları da katılıyor.

Operasyonun amacı ana hatlarıyla şöyle:

Lice ilçesi kuzey ve güneyi dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üstdüzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek.

Bölgede PKK tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek.

Bölgede bulunan yerleşim yerlerinde tespit edilen işbirlikçiler ve aranan şahısları yakalamak, bölücü terör örgütünün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu madde ekim alanlarını imha etmek ve imal edilmiş uyuşturucu maddeleri ele geçirmek.

KENEVİRLER ASKERLER TARFINDAN SÖKÜLDÜ

Operasyonun ilk iki günü içinde; örgütün eylemlerinde kullanmak üzere daha önce sakladığı çok sayıda silah ve mühimmat, tuzaklanmış veya kullanıma hazır bir çok EYP (el yapımı patlayıcı), EYP yapımında kullanılan tonlarca patlayıcı madde ve teröristlerin kullandığı çeşitli malzemeler ele geçirildi. Terör örgütünün en büyük gelir kaynaklarından biri olan uyuşturucu madde üretiminde kullanılan tarlalardaki yüzbinlerce kök kenevir de imha edildi. Operasyonla, PKK‘nın kırsaldaki grupları ile yapılanmasına büyük bir darbe indirildi.

PATLAMAYA HAZIR AMONYUM NİTRAT BULUNDU

Operasyon çerçevesinde arazi arama ve tarama faaliyeti yürütülüyor. Lice ilçesi Sınır Mahallesi kırsalında Sınır tepe bölgesinde, operasyonda görevli güvenlik kuvvetlerine saldırı yapmak amacıyla döşenmiş vaziyette 4 farklı alanda 5 büyük mutfak tüpü ile tuzaklanmış el yapımı patlayıcı, 1 uzaktan komutalı ateşleme sistemi, 8 büyük boy pil düzeneği ile hazırlanmış 300 kilogram patlamaya hazır amonyum nitrat ele geçirildi.

GİZLENMİŞ SİLAHLAR

Operasyonun ikinci gününde Lice ilçesi Yeşilburç Mahallesi kırsalında gizlenmiş vaziyette; 4 adet Kaleşnikof Piyade Tüfeği, 15 adet Kaleşnikof Piyade Tüfeği şarjörü, 321 adet adet Kaleşnikof Piyade Tüfeği fişeği, 7 adet roketatar mühimmatı,

9 adet roketatar sevk fişeği, 8 adet şarjör çantası, 59 adet muhtelif giyim malzemesi, 800 metre elektrik kablosu,

1 adet örgütsel doküman ele geçirildi.

LAZER POİNTER BULUNDU

Lice ilçesi Oymaklı Tepe bölgesinde tespit edilen sığınak içerisinde; 1 adet kullanıma hazır Lav silahı, 1 adet lazer pointer, 3 adet muhtelif giyim malzemesi bulundu. Lice ilçesi Çağdaş köyü Kevrihaçki tepe bölgesinde kayalık alanda 3 farklı noktada gizlenmiş vaziyette EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen 177 çuval toplam 8 bin 850 kilogram Amonyum Nitrat ele geçirildi.

Sağlık köyü Hamzabey mezrası yakınlarında dere yatağında 2 farklı noktada gizlenmiş vaziyette EYP yapımında kullanılacağı değerlendirilen 23 çuval toplam bin 150 kilogram Amonyum Nitrat bulunarak imha edildi. sağlık köyü Hamzabey mezrası yakınlarında dere yatağında bidon içerisinde gömülü vaziyette 29 çift arazide kullanıma uygun özellikte ayakkabı ele geçirildi.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
530 okuma
25 Haziran, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?