Deri Kanseri

Dünya’ da, görülen en yaygın kanser tipi deri kanseridir. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre her sene yarım milyondan fazla yeni deri kanseri vakası ortaya çıkmaktadır. Deri kanseri tüm vücudu kaplayan bir hastalıktır ama vücuda yayılan kısmı sadece yüzde yirmilik kısmıdır. Yüzde seksenlik bir kısmı sadece yüz, boyun ve kafa derisinde görülür.

Deri Kanserine Sebep Olan Etkenler

Deri kanserine sebep olan etkenlerin başında güneşten gelen ultraviyole ışınlarının zararlı etkileri vardır. Bu etkiler aşırı radyasyon yüklü ışınların deri altına nüfuz etmesi ile başlar. Bu ışınlar sadece güneşte bulunmuyor. Solaryum makineleri de aynı etkiyi yapabilmektedir. Aşırı bronzlaşma isteği ve ozon tabakasının incelmesi belki de deri kanserinin artmasının ilk sebepleri.

Deri Kanserinde Tanı ve Teşhis

Deri kanserinde tanı ve teşhis hastalıklı derinin incelenmesi ile başlar. Hastalığın ne kadar ilerlediği, deri kanserinin hangi türden olduğu, oluşturulacak tedavi yöntemleri bu test sayesinde belli olur. Eğer lezyonlu deri küçükse hemen cerrahi yöntemle deri alınır. Eğer büyükse tedavi uzun süreli olacaktır.

Deri Kanseri Tedavisi

Deri kanseri tedavisinde başlangıç olarak lezyonlu deriden bir parça alınarak mikroskop altında incelenmesine başlanır. Farklı yöntemlerle tedavisi mümkün olan cilt kanserinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en yavaş yayılan ve tehlikesi en az olanı bazal hücreli deri kanseridir. Tedavi yöntemleri dikkatli bir şekilde seçilirse etkili olması muhtemeldir.

 

Tedavi

Melanom dışı cilt kanserleri ve aktinik keratozis tedavisinde temel olarak dört tedavi yöntemi vardır.

Cerrahi Tedavi; Farklı cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Mohs Mikroskopik cerrahi yönteminde tümör ince tabakalar halinde çıkarılır ve cerrahi sınırda tümör hücrelerinin kalıp kalmadığı mikroskop altında incelenir. Bu yöntemde olabildiğince az normal doku çıkarılması mümkün olabilmektedir, bu nedenle kozmetik sonuçların önemli olduğu, yüz gibi bölgelerde tercih edilmektedir.

Basit eksizyon; tümörün bir miktar normal cilt dokusu ile birlikte çıkarılmasıdır.

Traş eksizyonda; ufak bir bıçak yardımı ile kanserli bölge cilt yüzeyinden traş edilir.

Elektrodiseksiyon ve küretaj; küret adı verilen keskin kaşık şeklinde bir aletle tümörlü cilt yüzeyi kesilir ve kanama elektrotlarla durdurulur. Elektrotlarla bu işlem cerrahi sırasında üç kez tekrarlanabilir.

Kryocerrahi; bu yöntemde küçük bir metal plaka donma derecelerine kadar soğutulur ve daha sonra anormal hücrelerin bulunduğu alana yerleştirilerek anormal hücreler yok edilir. Karsinoma in situ gibi erken evre cilt kanserierinin tedavisinde bu yöntemden faydalanılabilir.

Lazer Cerrahi; Anormal hücreleri yok etmek için lazer kullanılır .

Dermabrazyonda ise cildin en üst tabakası küçük partiküller kullanılarak soyulur.

Radyoterapi; Yüksek enerjili X ışınları kullanılarak kanserli alanlar bölgesel olarak tedavi edilir. Radyoterapinin amacı kanserli hücreleri yok etmek ve tümörü küçültmek olarak özetlenebilir.

Kemoterapi: Kanseri tedavi etmenin başka bir yolu olan kemoterapi de kanser hücrelerini yok etmek için ilaçlar kullanılır. Hastalığın yayılımına göre ilaçlar damar yoluyla verilebileceği gibi organ içine ya da vücut boşluklarına verilerek bölgesel olarak uygulanabilir. Melanom dışı cilt kanserlerinde kemoterapi krem veya losyon olarak cilde uygulanır. Vitamin A içeren retinoid adı verilen ilaçlar cilt kanserlerinin önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Yassı hücreli cilt kanserlerinin tedavisinde retinoidlerin kullanılması halen araştırılmaktadır.

Fotodinamik Tedavi; İlaç ve lazer kullanılarak kanser hücrelerinin öldürülmesidir. Damar yoluyla verilen ilaç ışığa maruz kaldığında aktive olur ve kanser hücrelerinde daha fazla tutulan bu ilaç normal hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürür.

Tedaviden Sonra Tedavi cevabının değerlendirilmesi için düzenli olarak kontrollere çağrılacaksınız. Doktorunuz kanserin tekrarlayıp tekrarlamadığını tespit etmek için size bazı testler uygulayacaktır. Bazal hücreli kanserler tedaviden sonraki ilk beş yıl içerisinde tekrarlama eğilimindedir. Tedaviden sonraki beş yıl her altı ayda bir, daha sonra ise yılda bir cilt muayenesi tekrarlanmalıdır.

Yassı hücreli kanserler ise yayılma eğilimindedir, tedaviden sonraki yıllarda her üç ayda bir cilt muayenesi tekrarlanmalıdır.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
2 yorum
846 okuma
10 Eylül, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (2 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?