Başbakan Açıkladı! İsrail Tazminat Ödeyecek, Filistin’e Ambargo Sona Eriyor

Türkiye ve İsrail arasında altı yıl sonra varılan anlaşmanın detayları, iki ülkenin başbakanları tarafından aynı anda açıklandı! Özetle; Tel Avivyönetimi Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenler için 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Gazze‘ye insani yardım başlıyor. 10 bin ton insani yardım taşıyan ilk gemi hareket ediyor. Ankara ve Tel Aviv yönetimi en kısa sürede büyükelçileri yeniden atayacak.

Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Mutabakat metni iki tarafca uzlaşıldı ve parafe edildi. İlişkilerin normale dönmesine ilişkin süreç başlamış oldu. Yarın, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız ve muhatabı tarafından imzalanacak. Bundan sonra da onay süreçleri var. Meclis’te tamamlanacak. Akabinde de karşılıklı büyükelçiler faal hale gelecek.

NETANYAHU’NUN ÖZRÜNÜ HATIRLATTI

31 Mayıs 2010 tarihinde insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonucu diplomatik ilişkilerimizi askıya almıştık. 2013 Mart ayında Netanyahu, Cumhubaşkanımızı arayarak özür dilemişti. Böylece bu anlaşmaya giden yolda ilk adım atılmıştı. Ancak Türkiye‘nin şartları özürle sınırlı değil, iki şartı daha vardı. Bir tanesi özellikle Filistin‘e uygulanan ambargoların hafifletilmesi ve insani yardımların, yatırımların önünün açılması. Diğer konu da Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi.

MAVİ MARMARA MAĞDURLARINA 20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Bu iki hususta da mutabakat metninde karar alındı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına 20 milyon dolar tazminat ödenecektir.

MUTABAKATIN UZUN SÜRMESİNİN NEDENİ

Bu mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze‘de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail‘in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda.

GAZZE’YE 10 BİN TONLUK YARDIM GEMİSİ

Bu amaca yönelik olarak cuma günü ilk gemimiz 10 bin tonu aşkın insani yardımla Aştot Limanı’na hareket edecektir. Böylelikle ambargo Türkiye önceliğiyle kalkmış oluyor.

Gazze bölgesi başta olmak üzere elektrik ve su ihtiyacı için çalışmalara başlanacak.

Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi’nin hizmete alınması için anlaşılan diğer bir husus.

TOKİ‘nin Gazze‘de konut projesinin önü de açılmış oluyor. Sanayi bölgesinin hızlandırılması için mutabakata varıldı.

Filistinli kardeşlerimizin nefes almasını bu mutabakatla sağlıyoruz. Türkiye, Filistin‘in haklı davasının arkasında olacak.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
566 okuma
27 Haziran, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?