ANLAMINI ARAYAN KAVRAMLAR

21. yüzyılda yaşadığımız dünyada her şey yavaş yavaş anlamını yitirmeye,mutasyona uğramaya başlamıştır.İnsanların yaşayış biçimleri,düşünüş biçimleri değişirken pek çok kavram kaynağından kopmuş,boşlukta asılı kalmıştır.
Bu zamanda insanların birbirine en çok karıştırdığı kavramlar iyi-kötü kavramlarıdır.İyi kavramı değerini yitirirken kötü kavramı bütün dehşetiyle insanları esir etmeyi başarmıştır.Peki nedir iyi? Nedir kötü?
Ahlak felsefesinin temel kavramları olarak bakıldığında iyi,insanın yararına olan,yapması onaylanan davranıştır.Kötü,insanın yapmaması gereken,toplum tarafından onaylanmayan davranıştır.
Bu kavramlar taban tabana bu kadar zıt iken,insanlar bunları hep birbiriyle karıştırmaktadır.Öyle ki aslında kötü olan şeyler iyinin yerini almaya başlamıştır.Teknolojiyle birlikte hissiz birer robota dönüşen insanlar,kendi çıkarları,hırsları için,biraz daha fazla para için,güç için hiç çekinmeden,vicdanları sızlamadan insanların yaşamlarına son vermektedir.Bu yaptıkları meşru bir şeymiş gibi ellerini kollarını sallaya sallaya ,belki de ileride hırsları uğruna kıyacakları insanlar arasında dolaşmaktadırlar.Hırsları uğruna insanların hatta kitlelerin canına kıyan bu kişilerde vicdan aramak boşunadır.Peki nedir vicdan? Vicdan,insanların kendi davranışlarını yargılama gücüdür,bir tür mahkemedir.İnsanlar davranışlarını bu mahkemeye çıkarıp tek tek yargılar,neyi doğru,neyi yanlış yaptığını görürler.Normal insanlar doğru yaptığı şeyler için sevinip,yanlış yaptığı şeyler için pişmanlık duyarken,günümüzün robot insanı yaptığı tüm kötülükler için bir bahane bulur,bir kılıf uydurur.Tüm kötüleri iyi gibi göstermeye hatta daha ileri gidip iyi olduğuna inanmaya başlamıştır.
Başkalarının hakkını gasp etmek,çalmak,dolandırmak ve hatta öldürmek sıradan bir eylem gibi görünmekte ve gün geçtikçe insanlar bunlara karşı duyarsız hale gelmektedir.Bazıları ‘demokrasi’ dağıtmak için bir ülkeye girmekte,demokrasi yerine ülkeyi dağıtıp gitmektedir.
Bazıları ‘töre’ emretti diye hiç gözünü kırpmadan öldürmekte hatta ölmektedir.Evet bir de töre denilen bir şey var ki insanların hayatları üzerine karar verme hakkını kendinde bulmaktadır.
Kötülük bir salgın hastalık gibi yayılmaya,tüm insanları sinsice kemirmeye başlamıştır.Günümüzde kuş gribinden,domuz gribinden korkan insanlar,esas tehlikeli olan ve çok kolay bulaşan bu ‘insan’ gribinin farkında bile değildir.Her hastalığa çare arayan,ilaçlar üreten insanoğlu bu hastalığı göz ardı etmektedir.Bu durum ne zamana kadar gider bilinmez ama bir an önce insanların bu gafil uykudan uyanıp çözümler üretmesi gerekmektedir.Gelecek geldiğinde üzülmemek için…

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
519 okuma
13 Ekim, 2016
admin
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?